استراتژی استارباکس و اقتصاد رفتاری

سرفصل های مهم این مقاله:

استارباکس یکی از بزرگترین کافه‌های دنیاست که در اکثر کشورهای دنیا (غیر از ایران) شعبه دارد و استراتژی‌هایش کم‌نظیر است. اما آیا برنامه استراتژی استارباکس برای بزرگتر کردن سهمش از بازار از اقتصاد رفتاری استفاده کرده؟ بیایید چند موردش را با هم بررسی کنیم.

۱. استفاده از اثر ارابه‌ای

تجربه نشان داده اگر بین دو مغازه مردد باشی که کدام را باید انتخاب کنی، مغازه‌ای را انتخاب می‌کنی که شلوغ‌تر است. استارباکس کاری می‌کند که محیطش را شلوغ نشان دهد، چطوری؟ در شعبه‌هایش معمولا یک تعداد صندلی نرم و راحت دارد که مردم بیشتر بنشینند و شلوغ بماند.

۲. استفاده از هزینه اصطکاک

در شعبه‌های شلوغش برای این که مردم زودتر آنجا را ترک کنند تا یک‌سری دیگر جای آنها بیایند بنشینند (یعنی تعداد فروش را بالا ببرد) یک‌سری صندلی‌های بلند با اندازه کمی غیر استاندارد وجود دارد. همین باعث می‌شود شما زود خسته شوی و قهوه‌ات را که خوردی بروی.

۳. استفاده از بازاریابی حسی

از کنار استارباکس که رد بشوی بوی قهوه را حس می‌کنی. همین عامل باعث می‌شود ناخواسته به طرف آنجا کشیده بشوی. وقتی وارد می شوید هم، نور کم است، ولی صندوق و تابلوی سفارش‌ها و یخچال کیک‌ها روشنایی خوبی دارد. به این شکل به خوبی با ذهن مشتری بازی می‌کند تا چشمتان آن چیزی را که باید ببیند. 

مطالعه بیشتر...  اقتصاد رفتاری هایپرمارکت

۴. استفاده از اثر مالکیت

وقتی سفارش می‌دهی، اسم کوچکت را روی لیوان می‌نویسد و وقتی آماده شد اسمت را بلند صدا می‌کند. فکر کن بیرون همه با پیشوند آقا، خانم، مهندس، دکتر وصدایت می‌کنند، یکی اسمت را صدا بزند ته دلت چقدر کیف می‌کنی. از طرفی اسمت روی لیوان باشد، کاملا حس مالکیت می‌دهد.

۵. استفاده از اثر طعمه

استارباکس محصولاتش را در سه سایز با سه قیمت مختلف ارائه می‌دهد. مثلا، کوچک ۴ دلار، متوسط ۶.۵ دلار، بزرگ ۷ دلار. ذهن انسان سریع مقایسه می‌کند و می‌بیند خب بزرگتر را بگیرد خیلی به نفعش است، اختلافش فقط ۵۰ سنت است. این باعث می‌شود شما در دام اثر طعمه بیفتید و بزرگتر را سفارش بدهید. 

مطالعه بیشتر...  نرخ بهره، دماسنج اقتصاد

۶. استفاده از اثر فومو

فومو چیست؟ ترس از جا ماندن. 

در این استراتژی، استارباکس چطور از فومو استفاده می‌کند؟ به مناسبت‌های مختلف یک محصول را فقط به مدت یک روز می‌فروشد، مردم می‌بینند فردا دیگر آن خوراکی نیست، فومو به سراغشان می‌آید و می‌ترسند لذت این نوشیدنی را از دست بدهند. همین باعث ترغیب شدن به خرید می‌شود. 

۷. استفاده از اثر عدم ابهام

احتمالا برایتان پیش آمده که به کافه رفته باشید و یک آهنگ آشنا یا بسیار زیبا شنیده اید. فکرتان مشغول می‌شود که چه آهنگی است که بعدا هم بتوانی گوش بدهید، نمی‌دانید چیست و اعصابتان خرد می‌شود. استارباکس با همکاری اسپاتیفای همان آهنگ‌هایی که در شعبه هایش پخش می‌شود را در پلی لیست اسپاتیفای گذاشته که برای همه در دسترس باشد. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *