سندروم ایمپاستر

سرفصل های مهم این مقاله:

بارها به حزب «رویا فروش» اشاره کردیم. کسانی که نه موفق هستند و نه خوشبخت، ولی تظاهر به موفقیت و خوشبختی می‌کنند!! امروز می‌خواهم از افرادی بگویم که برعکس رویافروش‌ها واقعا موفق هستند، ولی خودشان را موفق نمی‌دانند و موفقیتی هم که به دست آوردند را شانسی می‌دانند، یعنی کسانی که دچار «سندروم ایمپاستر» هستند.

«ایمپاستر» سندرومی است که باعث می‌شود آدم‌ها نتوانند موفقیتشان را قبول کنند، یعنی وقتی به موفقیتی می‌رسید و شواهد هم نشان می‌‌دهد که با تلاش، رقابت و هوش به نقطه موفقیت رسیده اید، ولی خود فرد اینگونه تصور می کند که من لیاقتش را نداشتم به اینجا برسم، شانسی بوده، موقع مناسبی من جای خوبی بودم و…

مطالعه بیشتر...  خطای برنامه‌ریزی چیست

بررسی‌ها نشان داده خیلی از آدم‌ها به این سندروم دچار هستند. کسانی که سندروم ایمپاستر دارند، تمام عمرشان با استرس این زندگی می‌کنند که نکند یک روز بقیه بفهمند ما سطحمان پایین‌تر از تصوراتشان است، موفقیتم شانسی بوده، نکند از دست بدهم، خیلی‌ها به آنها غبطه می‌خورند، ولی عموما خودشان از این موفقیت لذت نمی‌برند. 

سندروم ایمپاستر به «خود ویرانگری» هم معروف است، اما برای برطرف کردن سمنروم ایمپاستر چه کاری از دستمان بر می آید؟

۱.دستاوردهایتان را یادداشت کرده و هر از گاهی مرور کنید تا یادتان بیاید که چه قابلیت‌هایی دارید.

۲. از افراد سمی دوری کنید، کسانی که شما را تحقیر و مسخره می‌کنند دارند به شدت‌گیری ایمپاستر در شما کمک می‌کنند. 

مطالعه بیشتر...  شاخص بیگ مک چیست؟

۳. به خودت جایزه بده، موفقیتتان را جشن بگیرید، این کار بهت یادآوری می‌کند که این چیزی که الان برایت بی‌ارزش است یک روزی هدفت بوده. 

۴. به جایگاهت بها بده، شانس با میزان تلاش رابطه مستقیم دارد، هر چه بیشتر تلاش کنی شانس موفقیتت هم بیشتر می‌شود، از طرفی خیلی‌ها شانس می‌آید سراغشان ولی بهش بهاء نمی‌دهند. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *